Citādais Bavārijas bibliotēkās

Attēlā: Štutgartes pilsētas bibliotēka (Stadtbibliothek Stuttgart)

Jūlija sākumā kopā ar kolēģēm no visas Latvijas devāmies pieredzes apmaiņas braucienā, šoreiz uz Bavāriju. Iepazinām 7 (Marktheidenfeldas pilsētas bibliotēka, Vircburgas Universitātes bibliotēka un reto grāmatu un rokrakstu izstāde, Štutgartes pilsētas bibliotēka, Bīberahas pilsētas bibliotēka, Bavārijas Valsts bibliotēka) – gan publisko, gan augstskolu – bibliotēku darbību Vācijas lielākajās pilsētās Vircburgā, Štutgartē, Bīberahā, Rotenburgā un Minhenē.

Publisko bibliotēku pienākums ir sekmēt visu Vācijas iedzīvotāju izglītošanos, kultūraktivitātes, kā arī nodrošināt brīvu bezmaksas pieeju visa veida informācijai: gan tradicionālajiem iespiestajiem izdevumiem (grāmatām, laikrakstiem, žurnāliem), gan arī video un audiokasetēm, DVD, CD un citiem informācijas nesējiem, ieskaitot internetu.
Vācijas bibliotēkās vērojām uz klientu vajadzībām un ērtībām orientētu apkalpošanas sistēmu un pakalpojumus:
– visās bibliotēkās pieejams lifts;
– telpas ērtas, plašas un gaišas, lai arī invalīdi varētu apmeklēt bibliotēkas;
– aktuālas ir klusās lasītavas;
– uzmanību piesaistīja artotēkas;
– darbojas arī grafiku noma;
– tuvu ieejai ir izvietoti pašapkalpošanās kafijas automāti, citās bibliotēkās ir ierīkotas kafejnīcas;
– arī kopēšanu, drukāšanu un skenēšanu klienti veic paši;
– atraktīvi iekārtotas bērnu nodaļas;
– darba laiks bibliotēkās – plkst.8:00-24:00;
– bibliotēkās strādā bibliotekāri, bibliotekāru palīgi un studenti ar bibliotekārajām zināšanām;
– plaši tiek izmantotas pašapkalpošanās iekārtas;
– Bīberahas pilsētas bibliotēkā ir pieejama velobibliotēka;
– tiek piedāvāti mūzikas un filmu straumēšanas pakalpojumi;
– tiek izsniegtas brilles lasīšanai, ja esi tās atstājis mājās;
– daudzi bibliotekārie darba procesi ir automatizēti.

Pieredzes apmaiņas brauciens deva iespēju salīdzināt Latvijas un Vācijas bibliotēku sistēmu plusus un mīnusus, iegūt jaunas zināšanas un redzējumu uz bibliotēkām kopumā, vēlmi pilnveidot Latvijas bibliotēku darbību atbilstoši vispārējai virzībai uz informācijas sabiedrības attīstību.

Attēlu galerija pieejama Saulkrastu novada bibliotēkas Facebook vietnē.

Ilze Dzintare
Saulkrastu novada bibliotēkas vadītāja